- De aller fleste personene som er smittet i utlandet og er i unge friske personer. Men nå forventer vi at smitten vil gå over i en ny fase der også eldre og kronisk syke vil bli smittet, sier overlege Siri Helene Hauge på FHI.

113 coronasmittet i Norge - 27 nye siste døgn. Frykter at eldre og syke skal bli smittet

Det siste døgnet har Folkehelseinstituttet fått rapportert ytterligere 27 personer som har testet positivt på coronaviruset. Totalt har 113 personer i Norge bekreftet smittet. - De aller fleste personene som er smittet i utlandet og er i unge friske personer. Men nå forventer FHI at smitten vil gå over i en ny fase der også eldre og kronisk syke vil bli smittet.

Publisert

Det sier overlege Siri Helene Hauge på Folkehelseinstituttet. Hun frykter at smitten i neste uke vil gå inn i en ny og mer alvorlig fase.

-Til nå er det stort sett bare unge friske som er blitt syke. Det forklarer at så langt har ingen nordmenn blitt alvorlig syke eller innlagt på sykehus. Nå som smitten sprer seg gradvis mer i Norge må vi forventer at eldre og kronisk syke kommer til å bli rammet. Da må vi være forberedt at noen vil bli alvorlig syke og muligens dø, sier Hauge. Hun ber eldre og syke om å tenke seg om før de reiser utenlands.

Les også: Norge kan gå tom for viktige legemidler - regjeringen stanser all eksport

Helsedirektoratet har fått ekstraordinære fullmakter

I dag har regjeringen besluttet at helseberedskapsloven skal tre i kraft og dette gir Helsedirektoratet ekstraordinære fullmakter til å pålegge tjenesteplikt eller beordre personell i å arbeide utover ordinær arbeidstid. Det kan også være å rekvirere boliger, hoteller og andre bygg for å isolere smittede, forteller fagdirektør Svein Lie i Helsedirektoratet. Du kan se hele intervjuet med ham her.

Helsedirektoratet ekstraordinære fullmakter til å pålegge tjenesteplikt eller beordre personell i å arbeide utover ordinær arbeidstid. Det kan også være å rekvirere boliger, hoteller og andre bygg for å isolere smittede, forteller fagdirektør Svein Lie i Helsedirektoratet.
Powered by Labrador CMS