Arendalsuka 2025:

NEI TIL DEBATT: Helse- og omsorgsdepartementet, her ved statssekretær Usman Mushtaq (t.v), vil ikke debattere innføring av forebyggende antistoff mot RSV-infeksjon hos spedbarn på Arendalsuka. Per Aabakken i Sanofi mener det er beklagelig.

HOD vil ikke delta i Arendalsuka-debatt om RSV-forebygging - får kritikk

Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sier nei til å delta i HealthTalks debatt på Arendalsuka om innføring av antistoff-forebygging av RSV-infeksjon hos spedbarn. Begrunnelsen er at «saken fortsatt er til utredning». – Beklagelig og en tapt mulighet, sier Sanofi-sjef Per Aabakken.

Publisert

– Det hadde styrket både debatten og forståelsen av situasjonen dersom de hadde deltatt. Det er beklagelig at de ikke benytter seg av denne muligheten, sier Per Aabakken, daglig leder i Sanofi Norge, til HealthTalk. Selskapet markedsfører antistoff-behandlingen Beyfortus, som nå ligger til vurdering.

Ligger etter andre land

Norge er i dag blant de få landene i Europa som ikke har innført langtidsvirkende forebyggende antistoffbehandling mot RSV-infeksjon hos spedbarn. I flere av landene som har innført tiltaket er sykehusinnleggelser som følge av RSV-infeksjon redusert med opp til 90 prosent. 

RSV-sesongen varer vanligvis fra oktober til mars/april, og Folkehelseinstituttet (FHI) anslår at 13–21 av 1000 barn er i kontakt med sykehus på grunn av en RSV-infeksjon i løpet av første leveår.

Takker nei til debatt

Torsdag 14. august inviterer HealthTalk til «pop up»-studiodebatt på Arendalsuka om temaet, der blant annet Hege Kristiansen, leder i Barnelegeforeningen, stortingsrepresentant Bård Hoksrud (Frp) og områdedirektør Einar Andreassen i Direktoratet for medisinske produkter (DMP) deltar.

Tidlig i juli fikk også HOD forespørsel fra HealthTalk om å delta med en representant fra politisk ledelse. Da takket de nei fordi politisk ledelse «ikke hadde anledning grunnet annet program på Arendalsuka».

Men da HealthTalk spurte om deltakelse på nytt den første uken i august, svarte derimot departementet:

«Politisk ledelse takker nei til dette fordi saken fortsatt er til utredning».

Viser til pågående vurdering

HOD viser i en e-post til uttalelser statssekretær Usman Ahmad Mushtaq ga til VG før sommeren:

– Vi må ta godt vare på nyfødte og spedbarn, de er i risikosonen for å bli alvorlig syke av mange vanlige luftveisinfeksjoner, også RSV-infeksjon. Det viktigste tiltaket mot slike infeksjoner er god hånd- og hostehygiene. I tillegg har vi forebyggende behandling som er tilgjengelig for særlig utsatte barn, sa han til VG.

Mushtaq sa videre at regjeringen er åpen for å utvide barnevaksinasjonsprogrammet, slik at vi kan beskytte de minste. 

– Dette gjorde vi senest i mai 2024 med kikhostevaksine til alle gravide for å beskytte de minste barna frem til de får første dose ved tre måneders alder. Derfor pågår det også nå en utredning om å også inkludere et langtidsvirkende antistoff mot RSV-infeksjon, som vi vil ta stilling til når utredningen er ferdig.

– Beklagelig at de ikke stiler

Per Aabakken, daglig leder i Sanofi Norge, selskapet som står bak antistoffet som vurderes innført, er skuffet over HODs beslutning.

«Det hadde styrket både debatten og forståelsen av situasjonen dersom de hadde deltatt. Det er beklagelig at de ikke benytter seg av denne muligheten, sier han til HealthTalk.

Han er positiv til at det nå pågår en utredning om å inkludere et langtidsvirkende antistoff mot RSV-infeksjon i barnevaksinasjonsprogrammet. Men han frykter at resultatet kan komme for sent til å bli inkludert i statsbudsjettet for 2026:

– Dette vil kunne gi alle spedbarn beskyttelse mot en alvorlig sykdom. Vi forstår det slik at konklusjonen fra utredningen er ventet i løpet av høsten, men frykter at det kan komme for sent til å bli inkludert i statsbudsjettet for 2026. 

Frykter ytterligere forsinkelser

RSV-sesongen varer vanligvis fra oktober til mars/april, og dersom det ikke avsettes midler i budsjettet, mener Aabakken at man risikerer at norske spedbarn ikke får beskyttelse mot RSV før i 2027. 

– Det kan føre til at mellom 2000 og 4000 spedbarn blir innlagt på sykehus. Studier viser at rundt 90 prosent av disse innleggelsene kan forebygges med det antistoffet som nå vurderes.

Ber om midler allerede nå

Sanofi-sjefen mener Norge står i fare for å bli et av de siste landene i Europa som tar i bruk dette langtidsvirkende antistoffet. Han foreslår at regjeringen setter av midler i statsbudsjettet allerede før utredningen er ferdig.

– På den måten kan spedbarn få tilbud om beskyttelse mot RSV allerede fra januar 2026, og vi kan dermed unngå et betydelig antall sykehusinnleggelser allerede i den kommende RSV-sesongen, sier Aabakken.

Powered by Labrador CMS