Regjeringen dropper penger til RSV-forebygging – Pasientorganisasjoner reagerer
FHI anbefaler et nasjonalt tilbud for å beskytte spedbarn mot RS-virus. Likevel ligger det ikke inne midler til RSV-forebygging i regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett. Nå rettes presset mot Stortingets budsjettforhandlinger.
Regjeringen la tirsdag frem revidert nasjonalbudsjett for 2026 uten å sette av midler til nasjonal forebygging av RS-virus hos spedbarn. Dermed er det lite trolig at et offentlig finansiert tilbud kan komme på plass før neste RSV-sesong.
Folkehelseinstituttet anbefaler at forebyggende tiltak mot RSV-infeksjon hos spedbarn innføres i barnevaksinasjonsprogrammet. Ifølge FHI kan dette enten gjøres ved vaksinasjon av gravide eller ved at barnet får et langtidsvirkende monoklonalt antistoff etter fødsel. Per i dag er det kun vaksinen til gravide som er tilgjengelig i Norge, og den koster rundt 2500 kroner.
I regjeringens budsjettproposisjon omtales kapittelet «Vaksiner mv.» uten en særskilt satsing på RSV-forebygging. Tvert imot foreslås det en reduksjon på 8,6 millioner kroner på posten for barnevaksinasjonsprogrammet, begrunnet med oppdaterte prognoser, redusert etterspørsel og lagerjusteringer for flere vaksiner.
LMI: – Faglig anbefalte vaksiner hoper seg opp
Legemiddelindustrien mener RSV-saken viser et større problem med hvordan nye vaksiner innføres i Norge der faglig anbefalte vaksiner blir liggende uten politisk avklaring.
De er nå fem vaksiner og vaksineindikasjoner til behandling i Helse- og omsorgsdepartementet og venter på finansiering:
- vaksine mot helvetesild til sårbare grupper
- vaksine mot hjernehinnebetennelse i barnevaksinasjonsprogrammet
- vaksine eller antistoff mot RSV for små barn
- vaksine mot vannkopper til barn
- helvetesild-vaksine i voksenvaksinasjonsprogrammet
LMI viser til finansministerens budskap om at det må prioriteres hardere.
– Da er det viktig å prioritere det som er best for samfunnet som helhet. Vaksiner er et av de grundigst vurderte og mest kostnadseffektive virkemidlene vi har i forebyggende helsearbeid, sier seniorrådgiver Anne Margrethe Hausken Nordberg.
Organisasjonen understreker at den ikke forventet at regjeringen skulle finansiere alle nye vaksiner i revidert nasjonalbudsjett.
– Til det er systemutfordringene med innføring av vaksiner for store. Effektive og faglig anbefalte vaksiner blir forsinket eller ikke tatt i bruk fordi de hoper seg opp på helseministerens bord. Det er praktisk for helseministeren å sette vaksiner opp mot hverandre i budsjettsammenheng, men hvordan skal politikerne rangere ulike vaksiner som alle er anbefalt av fagmyndighetene, spør Hausken Nordberg.
Reagerer
Både LHL og Norges Astma- og Allergiforbund reagerer kraftig på at regjeringen ikke følger opp FHIs anbefaling.
– RS-virus er ikke bare en kraftig forkjølelse for de minste barna. For spedbarn kan infeksjonen gi pustevansker, behov for sykehusinnleggelse og stor belastning for både barnet, familien og helsetjenesten. Nettopp derfor er FHIs anbefaling om å beskytte spedbarn mot RSV så viktig, sier LHLs generalsekretær Magne Wang Fredriksen.
Han mener regjeringen burde brukt revidert nasjonalbudsjett til å finansiere et nasjonalt tilbud.
– Vi er skuffet over at regjeringen ikke bruker revidert nasjonalbudsjett til å følge opp FHIs klare anbefaling. Når vi vet at RSV hvert år fører til alvorlig sykdom og sykehusinnleggelser blant de minste barna, burde dette vært en enkel prioritering: forebygging nå, fremfor behandling senere, sier han.
Direktoratet for medisinske produkter har tidligere vurdert både langtidsvirkende antistoff til spedbarn og vaksine til gravide. Ifølge DMP vil begge metodene gi færre sykehusinnleggelser og betydelig helsegevinst. DMP anslår at rundt 1000 barn under ett år legges inn på sykehus med RSV-sykdom årlig, og at tiltakene kan redusere antallet innleggelser betydelig.
Norges Astma- og Allergiforbund kaller regjeringens manglende bevilgning «dypt skuffende».
– Nå står vi i fare for å gå inn i enda en RSV-sesong uten å beskytte norske spedbarn mot alvorlig sykdom, selv om løsningene finnes og brukes i store deler av Europa, sier Marte Øien, avdelingsleder for fag, politikk og kommunikasjon i NAAF.
NAAF viser til at kostnaden for å innføre offentlig RSV-forebygging for spedbarn er anslått til mellom 212 og 474 millioner kroner. Forbundet mener det er vanskelig å forstå at regjeringen ikke prioriterer dette, samtidig som Stortinget tidligere i vår fant rom for drivstoffavgiftskutt på 5,5 milliarder kroner, uten at dette måtte vente på en ordinær budsjettprosess..
– Når politikerne kan finne milliarder til avgiftskutt på kort tid, men ikke prioriterer å beskytte spedbarn mot alvorlig sykdom, er det vanskelig å forstå hvilke hensyn som egentlig veier tyngst, sier Øien.
Ikke avgjort
Saken er likevel ikke avgjort. Regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett skal behandles i Stortinget, og etter planen vedtas 19. juni. Finanskomiteen tar imot skriftlige innspill til behandlingen frem til 19. mai.
Dersom RSV-forebygging skal finansieres før neste sesong, må det derfor etableres flertall i Stortinget under behandlingen av revidert nasjonalbudsjett. NAAF ber nå regjeringen og forhandlingspartiene Rødt, SV, Senterpartiet og MDG om å sikre penger til tiltaket.
– Dette handler om å prioritere et dokumentert, kostnadseffektivt tiltak som kan forhindre alvorlig sykdom hos spedbarn og samtidig redusere belastningen på helsevesenet. Norge er i ferd med å bli et av de siste landene i Europa som fortsatt ikke beskytter spedbarn mot RSV. Det er uforsvarlig politikk, sier Øien.