Blodprøvetest kan åpne døren til nye Alzheimer-legemidler – behandles i Bestillerforum mandag

Mandag skal Bestillerforum vurdere om det skal gjennomføres en fullstendig metodevurdering av blodprøvebaserte biomarkørtester for Alzheimers sykdom.

Publisert
Fagdirektør Ulrich Spreng i Helse Sør-Øst leder Bestillerforum

Testene kan bli et viktig verktøy for å avgjøre hvem som får tilgang til de nye sykdomsmodifiserende behandlingene Kisunla (donanemab) og Leqembi (lecanemab).

Raskere og enklere diagnose

Blodprøvebaserte biomarkørtester måler nivåene av proteiner som amyloid-β og tau i blodet, og kan forutsi sannsynligheten for amyloidplakk i hjernen. Disse testene, som PrecivityAD og AlzoSure Predict, er CE-merket og tas allerede i bruk i flere europeiske land.

Mandag skal Bestillerforum vurdere om det skal gjennomføres en fullstendig metodevurdering av blodprøvebaserte biomarkørtester for Alzheimers sykdom.

I dag må pasienter som vurderes for Kisunla og Leqembi bekrefte amyloid-patologi gjennom PET-skanning eller spinalpunksjon. Begge metodene er ressurskrevende og har begrenset kapasitet. Blodtester kan fungere som et screeningsverktøy i første linje og sikre at bare pasienter med høy sannsynlighet for amyloidbelastning går videre til mer avansert diagnostikk.

Potensial for bedre ressursbruk

Dersom blodprøvene kan erstatte eller redusere behovet for spinalpunksjon, kan det frigjøre ressurser i spesialisthelsetjenesten. Samtidig kan enklere testing gjøre at flere pasienter kommer tidligere til utredning og behandling – noe som er avgjørende for legemidler som har best effekt i tidlige stadier av sykdommen.

Alzheimers skyldes et protein kalt amyloid som danner unormale avsetninger på nevronene i hjernen til mennesker med Alzheimer.

En metodevurdering fra Singapore viste at bruk av blodtest som triage-test før amyloid-PET økte de totale kostnadene med rundt 40 prosent, men gjorde utredningsløpet mer målrettet og effektivt.

Nasjonal metodevurdering på trappene

Direktoratet for medisinske produkter (DMP) anbefaler en fullstendig metodevurdering som inkluderer effekt, sikkerhet og helseøkonomi. En slik vurdering kan bli avgjørende for hvordan testene implementeres i norsk praksis – og dermed hvor raskt pasienter kan få tilgang til nye legemidler.

Saken er satt på dagsorden i Bestillerforum førstkommende mandag. En beslutning om metodevurdering kan bane vei for et mer effektivt diagnostisk forløp for pasienter med mistenkt Alzheimer.

Powered by Labrador CMS