Har du lest disse sakene?
HealthTalk-podcasten live fra Arendalsuka
Arendalsuka 2025:
Antistoff-behandlingen som nå metodevurderes av Direktoratet for medisinske produkter (DMP) ble meldt inn for to år siden. I flere land som har innført behandlingen er sykehusinnleggelser redusert med opptil 90 prosent.
Så hvorfor er ikke behandlingen tilgjengelig i Norge ennå? På Arendalsuka inviterte HealthTalk representanter fra Direktoratet for medisinske produkter (DMP), politikk og klinikerne for å diskutere saken.
Se hele debatten fra Arendalsuka her:
Hege Kristiansen, leder i Barnelegeforeningen, sier at RS-virusinfeksjon hos større barn ofte likner en forkjølelse, men at de minste barna – spesielt de under tre måneder – kan bli svært syke.
– Det er en skremmende infeksjon for barna og familien fordi barna får alvorlige pusteproblemer. Når de innlegges på sykehus, ser vi toppen av isfjellet – de som blir alvorlig syke. De trenger kanskje tilskudd av oksygen, noen trenger pustestøtte, og noen blir så alvorlig syke at de må i respirator, sier hun.
RSV-infeksjon kommer som en årlig vinterepidemi. Veldig mange barn kan bli innlagt i denne perioden, og belastningen på sykehusene er stor.
– Det er en stor belastning for pasienter og foreldre, men også for helsevesenet. Vi er ikke rigget for å håndtere topper med epidemier. Det er vanskelig å finne intensivplasser, og bemanne opp med leger og spesielt sykepleiere, sier Kristiansen.
Barnelegen understreker at spesielt premature spedbarn og de som er født med alvorlig hjerte- eller lungesykdom er mer utsatt.
– Men halvparten av de alvorlig syke barna er helt friske spedbarn.
Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) ville ikke delta i debatten fordi saken er under utredning. HOD har tidligere uttalt i blant annet VG at god hånd- og hostehygiene er et av de viktigste tiltakene. Det holder ikke, mener FrPs Bård Hoksrud. Han mener Norge bør handle raskt.
– Finland har gitt antistoff og redusert innleggelsene med 95 prosent. Jeg mener vi bør gi antistoff i Norge også. Vi skulle gjerne utfordret politisk ledelse i departementet til å si om de ønsker å gjøre det i 2026. Det vil gi store besparelser for samfunnet ved å hindre minst tusen innleggelser i året, sier Hoksrud.
– Er dette noe dere ønsker å jobbe politisk for nå, slik at man kunne sette av penger til dette, selv om vi er midt i et utredningsarbeid?
– Jeg mener vi ikke må vente en hel sesong eller et helt år før dette kommer på plass. Resultatene fra andre land viser at det ikke er noen grunn til å vente.
DMP er ansvarlig for utredningen av den forebyggende antistoffbehandlingen. Einar Andreassen sier arbeidet med forebyggende behandlinger og vaksiner er nytt for DMP, siden ansvaret for dette tidligere lå hos Folkehelseinstituttet (FHI).
– Det første vi gjorde var å sørge for at behandlingen kunne komme til de mest sårbare pasientgruppene via blåreseptordningen. Det er en effektiv måte å skaffe finansiering på. Når det gjelder ellers friske spedbarn, må behandlingen inn i barnevaksinasjonsprogrammet, sier Andreassen.
Det krever Stortingets godkjenning, og budsjettrammene for 2027 legges allerede nå i høst.
– Vi vil vurdere både vaksine til gravide og antistoff til spedbarn samlet, slik at det kan sammenlignes med andre tiltak i budsjettprosessen, forteller Andreassen.
Kristiansen i Barnelegeforeningen mener det er fornuftig å se på ulike innføringsmetoder.
– Definitivt. Vi har allerede beskyttelse for risikogruppen. Vi hadde ønsket oss de nyere medikamentene for å spare mange stikk. I dag får risikogruppen antistoff én gang i måneden i sesongen, mens den nye behandlingen vil være ett stikk. Femti prosent av barna som legges inn har ikke risikofaktorer, så generell beskyttelse vil være en stor hjelp for barna og for helsevesenets ressurser, sier hun.
Til tross for engasjementet: Alle deltakerne var enige om at bred innføring neppe kommer før 2027.
– Nei, dessverre. Budsjettet kommer snart fra regjeringen. Jeg hadde i det lengste et håp om de ville prioritere det, sier Hoksrud.
– Nei, jeg tror kanskje ikke det kommer i statsbudsjettet for neste år. Men vi kan beskytte risikogruppene, og det er viktig, sier barnelege Kristiansen.
– Nei, 2026 er ikke realistisk. Håpet er å få det inn i 2027, avslutter Andreassen.