Norsk lege i New York: – Jeg håper å kunne ta med meg det beste fra to verdener hjem til Norge

Gynekologisk kirurg Pernille Bjerre Trent har nå startet på sitt toårige kirurgiske fellowship ved Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) i New York – som i 2026 er kåret av Newsweek til verdens beste kreftsykehus.

Publisert
– Det er et intenst tempo, og jeg blir kastet rett inn i noen av de mest avanserte operasjonene innen gynekologisk kreft. Samtidig opplever jeg en utrolig raushet og vilje til å dele kunnskap fra mine amerikanske kollegaer.

– Dette er en unik mulighet til å lære ting jeg kan ta med meg hjem til Norge – det beste fra to verdener. Jeg ser allerede hvor mye vi kan hente av erfaringer herfra, men samtidig blir jeg minnet om hvor heldige vi er i Norge, sier hun til HealthTalk.

Et helhetlig blikk på ressursbruk

Pernille trekker fram at ressursene i Norge må utnyttes bedre. – I USA har man en enorm kapasitet og spesialisering, men det er også et system som i større grad baseres på pasientens forsikringsordninger. I Norge har vi et system hvor alle har samme utgangspunkt – men vi må hele tiden sørge for at vi bruker ressursene smartest mulig. Det er en utfordring jeg håper å kunne bidra til når jeg kommer tilbake. Et eksempel på dette er utnyttelse av operasjonsstuene, som i Norge ofte står ubrukte utover ettermiddagen.

Verdens beste kreftsykehus

I Newsweeks rangering “World’s Best Specialized Hospitals 2026 – Oncology” troner Memorial Sloan Kettering Cancer Center øverst på listen over verdens ledende kreftsykehus. På andreplass kommer MD Anderson Cancer Center i Houston, og tredjeplassen går til Samsung Medical Center i Sør-Korea. Rangeringen er basert på vurderinger fra et internasjonalt ekspertpanel, pasienttilfredshet og nøkkelindikatorer for behandlingskvalitet.

Hun peker også på at et mer strukturert utdanningsløp i gynekologisk kreftkirurgi gir pasientene raskere tilgang til den mest avanserte kirurgien. –Det er en kontinuerlig mester-svenn opplæring. Hver dag er jeg på jobb for å lære. Samtidig er det fokus på evidensbasert behandling, og det forventes at man kan referere resultater fra store studier. Mye av det jeg lærer her handler om standardisering og systematikk. Det er noe jeg ser for meg at vi kan overføre til Norge i enda større grad. 

– Jeg ønsker å videreføre forskningssamarbeidet med MSKCC og bidra til at norske pasienter får nytte av den kunnskapen og erfaringen jeg tar med meg hjem, sier Pernille Bjerre Trent.

En intens hverdag

Hverdagen i New York er krevende, med arbeidstider som ofte strekker seg mot 80 timer i uken. – Det er et intenst tempo, og jeg blir kastet rett inn i noen av de mest avanserte operasjonene innen gynekologisk kreft. Samtidig opplever jeg en utrolig raushet og vilje til å dele kunnskap fra mine amerikanske kollegaer. De vet at jeg er her for å lære, og inkluderer meg på en måte som gjør at jeg utvikler meg faglig hver eneste dag. Volumet jeg eksponeres for kan ikke sammenlignes med hva jeg er vant til hjemmefra.

Selv om hun har med seg mann og barn på oppholdet, legger hun ikke skjul på at balansen mellom jobb og familieliv kan bli en utfordring. – Vi har måttet gjøre mange praktiske og økonomiske tilpasninger. Men vi ser også på dette som et eventyr – en sjelden sjanse til å oppleve noe spesielt sammen som familie.

Tilbake til Radiumhospitalet

Når fellowshipet er fullført, vender Bjerre Trent tilbake til sin overlegestilling ved Radiumhospitalet i Oslo.– Målet er å bruke det jeg lærer her til å gi norske pasienter best mulig behandling. Jeg ser på dette oppholdet som en investering, ikke bare i min egen karriere, men i hele det norske gynkreftmiljøet.

Hun trekker også frem betydningen av å bygge broer mellom norske og internasjonale fagmiljøer: – Jeg ønsker å videreføre forskningssamarbeidet med MSKCC og bidra til at norske pasienter får nytte av den kunnskapen og erfaringen jeg tar med meg hjem. Dette handler om å løfte hele fagfeltet og samarbeide internasjonalt.

Powered by Labrador CMS