Eilertsen om legemiddelrapporten: – Stortinget har ikke fått det vi bestilte

FrPs Kristian August Eilertsen mener ekspertgruppens forslag ikke vil gi alvorlig syke pasienter reell tilgang til utprøvende legemidler. Han legger ansvaret på helseminister Jan Christian Vestre og varsler at Stortinget kan måtte gripe inn på nytt. Vestre mener utvalget har fulgt mandatet.

Publisert

– Vi hadde forventet oss en smørbrødliste med tiltak som Stortinget kunne gjennomføre for å sikre pasienter tidlig tilgang til legemidler i en tidlig utviklingsfase. Det har vi ikke fått, sier FrPs helsepolitiske talsperson Kristian August Eilertsen til HealthTalk.

FrP-politikeren var en av forslagsstillerne bak initiativet som førte til at et samlet storting ba regjeringen nedsette ekspertgruppen om tidlig tilgang til legemidler.

FrPs Kristian August Eilertsen mener legemiddelrapporten ikke svarer på Stortingets bestilling. Han krever rask handling fra Vestre og varsler nye grep.

Fredag overleverte ekspertgruppen rapporten til helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre. Gruppen er delt tre mot to i sentrale spørsmål, og de to pasientrepresentantene mener forslagene ikke gir reell tilgang til utprøvende behandling.

Eilertsen deler skuffelsen. Da HealthTalk intervjuet ham rett etter fremleggelsen, hadde han ennå ikke lest rapporten. Kritikken bygger på det som ekspertutvalget presenterte under fremleggelsen.

Legger ansvaret på Vestre

Eilertsen mener forslagene ikke svarer på Stortingets bestilling.

– Det ansvaret må helseminister Jan Christian Vestre bære, for han har ikke levert noe på det som var Stortinget sin klare og tydelige bestilling.

Ekspertgruppen foreslår blant annet en egen bestemmelse om tidlig tilgang i legemiddelforskriften, tydeligere retningslinjer for saksbehandlingen og sterkere finansiering og infrastruktur for tidligfasestudier.

Eilertsen mener tiltakene som ble presentert, ikke vil gi pasientene den endringen de trenger.

– Det vi har fått presentert av tiltak i dag, er jo veldig, veldig mikroskopiske tiltak som handler bare om å finjustere byråkratiet.

Han hevder forslagene ikke vil endre utfallet av søknadene.

– Det er veldig, veldig skuffende på vegne av veldig mange som er i en veldig desperat situasjon.

FrP tok initiativet

Bakgrunnen for stortingsbehandlingen var avslag på søknader om godkjenningsfritak for ALS-legemiddelet ILB. Ordningen kan åpne for bruk av legemidler som ikke har markedsføringstillatelse i Norge.

FrP fremmet i januar et representantforslag fra blant andre Sylvi Listhaug, Eilertsen og Bård Hoksrud. Målet var å sikre ALS-pasienter som faller utenfor kliniske studier, en reell tilgang til ordningen for legemidler i tidlig fase.

Under behandlingen samlet Stortinget seg om å be regjeringen nedsette en hurtigarbeidende ekspertgruppe. Oppdraget omfattet pasienter med alvorlig sykdom, kort forventet levetid og uten tilgjengelige behandlingsalternativer.

Dette vedtok Stortinget

Etter et representantforslag fra FrP vedtok Stortinget 17. mars 2026 tre anmodninger til regjeringen.

1. Opprette en ekspertgruppe – vedtak 544
Gruppen skulle foreslå hvordan alvorlig syke med kort forventet levetid og uten behandlingsalternativer kan få tidlig tilgang til legemidler. Oppdraget omfattet endringer i godkjenningsfritaksordningen, etiske og juridiske vurderinger og mulige endringer i forvaltningspraksis. Gruppen skulle levere innen fem måneder.

2. Sikre individuell vurdering mens utredningen pågikk
Regjeringen skulle sikre ALS-pasienter og andre alvorlig syke reell adgang til godkjenningsfritak, etter individuell vurdering og når helseforvaltningen anså behandlingen som faglig forsvarlig etter legens anbefaling. Begrenset dokumentasjon i tidlig fase skulle ikke i seg selv hindre at søknaden ble vurdert. Eventuelle nødvendige lovendringer skulle fremmes raskt.

3. La både fastleger og spesialister søke
Regjeringen skulle sikre at legemiddelforskriften praktiseres slik at begge legegrupper kan søke om godkjenningsfritak.

Kilde: Stortinget, Innst. 159 S (2025–2026), vedtak 544–546.

– Det vi vil ha, det er at pasienter skal ha en reell tilgang til den godkjenningsfritaksordningen der det er snakk om legemidler i tidlig fase, sånn at man har en reell mulighet til å kjempe for livet sitt når det ikke finnes andre tilgjengelige behandlingsalternativer, sier Eilertsen.

Utvalgslederen avviser kritikken

Ekspertgruppens leder, Bjørn Henning Østenstad, professor ved Universitetet i Bergen, avviser at gruppen ikke har levert på oppdraget.

– Det er jeg uenig i, sier han til HealthTalk.

Bjørn Henning Østenstad.

Østenstad understreker at mandatet også stilte krav om faglig forsvarlighet. Etter flertallets vurdering følger det et minstekrav til dokumentasjon av EØS-regelverket.

Flertallet mener, ut fra informasjonen gruppen har hatt tilgjengelig, at det er holdepunkter for at dokumentasjonen for ILB er for svak til å oppfylle dette kravet. Pasientrepresentantene Cathrine Nordstrand og Tove Bergh mener derimot at godkjenningsfritak burde vært innvilget i de aktuelle sakene etter en individuell vurdering.

Østenstad mener gruppen måtte fremme forslag innenfor Norges folkerettslige forpliktelser.

Tove Bergh, Styreleder ALS Norge

– Jeg har veldig vanskelig for å tro at Stortinget har ment at denne ekspertgruppen skulle legge fram forslag som brøt med EØS-avtalen.

Han understreker også at oppdraget gjaldt fremtidig håndtering av slike saker generelt, og ikke bare ILB-sakene.

Vestre: Har fulgt mandatet

Vestre mener også at ekspertgruppen har svart på oppdraget.

– Ja, jeg mener at ekspertutvalget har fulgt det mandatet de har fått, sier han til HealthTalk.

Rapporten skal på bred høring før regjeringen tar stilling til videre oppfølging.

Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap)

– Nå skal denne rapporten på bred høring, og da vil alle som ønsker det kunne si hva de mener om rapporten. Og det kommer vi selvfølgelig til å lytte til før vi tar stilling til hvordan vi skal følge opp dette videre.

Vestre forventer samtidig at Direktoratet for medisinske produkter følger opp deler av rapporten umiddelbart. Det gjelder blant annet tydeligere vurderinger og begrunnelser.

Varsler at Stortinget kan gripe inn igjen

Eilertsen krever at den videre behandlingen går raskt.

– Han har i hvert fall ikke god tid på seg, og det har heller ikke pasientene som har en alvorlig dødelig sykdom. De har ikke tid, og de har heller ikke behandlingsalternativer.

Han varsler at Stortinget kan måtte ta saken opp igjen dersom oppfølgingen ikke går raskt nok.

– Nå må helseministeren sørge for at høringsrunden og arbeidet går hurtig. Hvis ikke så må vi på Stortinget ta det ansvaret på nytt igjen og skjære gjennom i denne saken.

Få mer helsejournalistikk rett i innboksen!

Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få de viktigste sakene våre rett i innboksen.
👉 Meld deg på her!

Powered by Labrador CMS