EHA 2026:

Møt eksperten: «Kartlegging av CSF1R-signalering ved AML» med Oriol Castells

Under EHA 2026 presenterer Oriol Castells, ph.d.-student i Bjørn Tore Gjertsens laboratorium ved Universitetet i Bergen, nytt arbeid om akutt myelogen leukemi (AML) – med fokus på CSF1R, en reseptor som antas å ha en støttende effekt på leukemiske celler.

Publisert

Les transkripsjonen:

Mitt navn er Oriol Castells. Jeg jobber i Bjørn Tore Gjertsens laboratorium ved Universitetet i Bergen. Vi er her på EHA 2026, og jeg presenterer arbeid som er rettet mot akutt myelogen leukemi (AML).

Få mer helsejournalistikk rett i innboksen!

Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få de viktigste sakene våre rett i innboksen.
👉 Meld deg på her!

Vi er svært interessert i å følge en type reseptor som antas å ha en støttende effekt på leukemiske blaster. Det som er nytt og ganske relevant ved tilnærmingen vår, er at vi ikke ser på det som et statisk bilde.

Vi har stimulert leukemiske celler fra pasienter med AML, og det viser oss hvor i den myeloide rekken denne reseptoren finnes, og også om reseptoren er funksjonell. Det vil si om reseptoren reagerer på ligandene eller ikke, og det viser oss litt om hvorvidt den faktisk er involvert i den støttende effekten på AML eller ikke.

Så her viser vi screeningmetoden vår, og de neste stegene i analysen er å se om dette uttrykket og denne funksjonelle tilnærmingen korrelerer med mutasjonsstatus ved AML, prognose, eller ulike typer AML. Så det er der vi står.

Powered by Labrador CMS