Trodelvy skuffer i HR+ brystkreft – ingen gevinst som første behandling etter endokrin terapi

Den nye fase 3-studien ASCENT-07 viser at Trodelvy ikke gir bedre progresjonsfri overlevelse enn standard kjemoterapi når legemidlet brukes som første behandling etter endokrin terapi hos pasienter med HR-positiv, HER2-negativ metastatisk brystkreft. Resultatene står i kontrast til de sterke dataene fra ASCENT-03 i trippel-negativ sykdom.

Publisert

Studien ble presentert av Dr. Komal Jhaveri fra Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Komal Jhaveri fra Memorial Sloan Kettering Cancer Center presentere funnene fra ASCENT-07.

ASCENT-07 undersøkte om legemidlet – et antistoff-legemiddelkonjugat, også kalt målrettet cellegift – kunne gjøre nytte tidligere, som første kjemoterapi etter endokrin behandling hos pasienter med HR+/HER2-negativ metastatisk sykdom som var refraktær for endokrin behandling.

Ingen forskjell i progresjonsfri overlevelse

Studien inkluderte 690 pasienter med HR+/HER2– metastatisk sykdom som var refraktær for endokrin behandling.

  • Median PFS var 8,3 måneder i begge armer

  • Hazard ratio: 0,85 (ikke signifikant)

  • Sacituzumab govitecan: 456 pasienter

  • Kjemoterapi: 234 pasienter

Få mer helsejournalistikk rett i innboksen!

Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få de viktigste sakene våre rett i innboksen.
👉 Meld deg på her!

Dermed nåddes ikke studiens primærendepunkt.

– For pasienter med endokrin-refraktær sykdom bruker vi vanligvis sekvensiell enkeltagent kjemoterapi, sa Jhaveri. – ASCENT-07 viser at sacituzumab govitecan ikke gir bedre PFS når det gis tidligere i forløpet.  

Står i kontrast til sterke resultater i trippel-negativ sykdom

Resultatene fra ASCENT-07 står i tydelig kontrast til fase 3-studien ASCENT-03, som ble presentert på ESMO 2025 og samtidig publisert i The New England Journal of Medicine. I denne studien ble det vist at Trodelvy reduserte risikoen for sykdomsprogresjon eller død med 38 prosent sammenlignet med kjemoterapi hos pasienter med metastatisk trippel-negativ brystkreft (TNBC) som ikke var kandidater for immunterapi.

– Dette kan være det første store behandlingsfremskrittet på 20 år for denne pasientgruppen, sa hovedutprøver dr. Javier Cortés til HealthTalk-

Mens Trodelvy demonstrerte en klar og klinisk meningsfull fordel i ASCENT-03, viser dagens data fra ASCENT-07 at den samme effekten ikke nødvendigvis lar seg overføre til HR-positiv sykdom i en tidligere behandlingslinje. Dette understreker hvor viktig sykdomsbiologi og behandlingssekvens er for effekten av antistoff-legemiddelkonjugater.

Hva er Trodelvy?

Trodelvy er et såkalt antistoff-legemiddelkonjugat (ADC). Det er en type målrettet kreftbehandling som består av et antistoff koblet til cellegift. Antistoffet er designet for å binde seg til et protein kalt Trop-2, som uttrykkes på overflaten av mange kreftceller, blant annet ved trippelnegativ brystkreft.

Umodne overlevelse-data – men interessant trend

Totaloverlevelsen (OS) i ASCENT-07 er foreløpig ikke moden, men en numerisk trend i favør av Trodelvy er observert.

– Denne tidlige OS-trenden er interessant,» sa Jhaveri. «Men oppfølgingen må bli lengre før vi kan trekke sikre konklusjoner.

Powered by Labrador CMS