Har du lest disse sakene?
HealthTalk-podcasten live fra Arendalsuka
Tidligere var Jemperli kun godkjent for en undergruppe pasienter med dMMR/MSI-H endometriekreft. Med den nye indikasjonsutvidelsen blir Jemperli tilgjengelig for pasienter uavhengig av biomarkørstatus. Dette inkluderer nå også pasienter med pMMR eller ukjent MMR-status, noe som utvider behandlingsmulighetene for flere pasientgrupper.
Vanligvis tar det over ett år fra EMA-godkjenning til Beslutningsforum innfører nye behandlinger i Norge. Denne gangen forventer GSK at prosessen vil gå betydelig raskere.
– GSK har fokus på å gjøre nye behandlingsalternativer tilgjengelig for pasienter med alvorlige kreftsykdommer, og for å sikre norske pasienter så rask tilgang som mulig, var vi tidlig ute med å melde inn Jemperli i Nye Metoders ordning for hurtiginnføring av PD-(L)1-hemmere. Beslutningen innebærer dermed at behandlingen innen kort tid vil bli godkjent av Beslutningsforum og tilgjengeliggjøres for pasientene, sier medisinsk sjef Hege Edvardsen
Den utvidede godkjenningen bygger på resultater fra RUBY-studien, som viste signifikant forbedring i overlevelse og behandlingsutfall hos pasienter med fremskreden endometriekreft. Studien inkluderte fem norske studiesentre, noe som allerede gir norske leger verdifull erfaring med dostarlimab for denne pasientgruppen.