Les mer
Relaterte artikkler:
-
Ny Columvi-pris til Beslutningsforum – historikken peker klart mot ja
Mandag får Roche en ny sjanse til å få innført glofitamab mot aggressiv lymfekreft. En HealthTalk-analyse viser at 13 av 15 prisavslag som kom tilbake etter nye forhandlinger, endte med ja i Beslutningsforum.
-
9 av 10 pris-nei som kom tilbake, endte med ja – hvorfor sa Beslutningsforum først nei?
13 av 15 prisforhandlingsforløp som kom tilbake til Beslutningsforum etter nye prisforhandlinger endte med ja, viser HealthTalks analyse. Industrien og Beslutningsforums leder gir ulike forklaringer på hvorfor.
-
HealthTalk-analyse: 87 prosent av pris-nei i Beslutningsforum endte med ja etter nye prisforhandlinger
HealthTalk har analysert alle nei-vedtak i Beslutningsforum de siste tre årene der for høy pris på legemidlet var oppgitt som begrunnelse for avslaget. Resultatet er slående: Av de 15 prisforhandlingsforløpene som senere kom tilbake til Beslutningsforum etter nye prisforhandlinger, endte 13 med ja – 87 prosent. Gjennomgangen reiser et sentralt spørsmål: Er et første nei blitt en rutinisert del av selve prisforhandlingen?
-
Danmark sier ja til omstridt kreftbehandling Norge sa nei til
Norske pasienter fikk nei. Nå sier Danmark ja til den samme omstridte kreftbehandlingen.
-
Carvykti får ja – men pasientene må trolig vente i måneder
Beslutningsforum har sagt ja til Carvykti, men norske pasienter må trolig vente i flere måneder. Ingen av de fire aktuelle universitetssykehusene er ferdig sertifisert, og avtalene er ennå ikke på plass. – Dette er et arbeid som potensielt kan ta flere måneder, sier Anne Sveaass i Johnson & Johnson.
-
Kreftforeningen jubler for CAR-T-ja – men advarer mot treg utbygging
Kreftforeningen kaller innføringen av Carvykti «en gledens dag», men generalsekretær Ingrid Stenstadvold Ross er klar på at jubelen ikke må stoppe der: Nå må kapasiteten på CAR-T-behandling økes raskt, slik at pasientene faktisk får tilgang.