Ozempic reduserte risiko for hjerteinfarkt, slag og død med 23 prosent

Hans Anderssen
nyhetsstudio

En stor amerikansk observasjonsstudie (REACH) viser at pasienter med type 2-diabetes og hjerte- og karsykdom som brukte Ozempic (semaglutid) hadde 23 % lavere risiko for hjerteinfarkt, slag eller død sammenlignet med pasienter som fikk Eli Lillys diabeteslegemiddel  Trulicity (dulaglutid).

Studien inkluderte nesten 60 000 Medicare-pasienter over 66 år. Resultatene ble presentert på EASD 2025 i Wien og er den første direkte sammenligningen av kardiovaskulære utfall mellom semaglutid og dulaglutid i klinisk praksis.

I tillegg var risikoen for død uansett årsak 26 % lavere, og det ble sett en 25 % reduksjon i det utvidede sammensatte endepunktet (5-punkts MACE), som også inkluderer sykehusinnleggelser for hjertesvikt eller ustabil angina.

– Dette adresserer et viktig kunnskapsgap for eldre pasienter med diabetes og hjerte-karsykdom, sier Filip Krag Knop, forskningsdirektør i Novo Nordisk.

Powered by Labrador CMS